2022. december 4., vasárnap

EL100: UTE-Gyergyó 4:3

Az első az utolsó előttivel. Nem sok jóval kecsegtet a mai bajnoki. Az első itteni meccsen az Újpest elkapta az erdélyieket, 3:0 volt az eredmény október végén. De az volt a lilák hattyúdala, hárompontos győzelmünk azóta nem volt. Aztán nagyot fordult a világ. Ők fönt, mi lent.

(2022.12.04) EL 100:
UTE - Gyergyói Hoki Klub 4:3 (0:2, 4:0, 0:1)   -  eseménynapló

Újpesti Jégcsarnok, 471 néző, vezette: Nagy A., Pálkövi Zs., Kis-Király B., Balla N.

UTE: Rajna - Jekunen (3), Balázsi, Németh A. 1, Just (3), Peresunko 2(1) - Tornyai, Kiss Ph., Kovács A., Shirley, Kiss P. - Ritecz, Pokornyi, Madácsi 1, Kovács S. (1), Szabó Rácz - Nemes B., Balogh B., Lászlóffy. Edző: Virág Csaba, Baróti Zsolt
ERSTE csapatpont: 31.5

Gyergyói Hoki Klub: Rinne - Jalonen, Haaranen (1), Tranca, Orban B. 1(1), Bodó 1 - Györfy, Fejes, Vincze P. 1, Sylvestre (1), Sárpátki - Saari, Kozma, Sándor-Székely, Szigeti, Császár - Silló, DiDiomete, Csiszer. Edző: Szilassy Zoltán, Góga Attila
ERSTE csapatpont: 47.2

16:33 - 0:1 Orban B. (Haaranen, Sylvestre) - ee
19:01 - 0:2 Bodó (Orban B.)
22:41 - 1:2 Peresunko (Kovács S., Just)
25:13 - 2:2 Németh A. (Jekunen, Peresunko)
28:48 - 3:2 Peresunko (Jekunen, Just) - ee
38:56 - 4:2 Madácsi (Jekunen, Just) - ee
51:33 - 4:3 Vincze P.

Kiállítás: 4 perc ill. 8 perc
Lövések: 27:36 (5:13, 11:11, 11:12)

Későn értem haza, az elejét inkább hallottam, a visszajátszást és az elemzést figyeltem. Ezek szerint a meccs elején közel kiegyenlített volt a játék, de a vendégcsapat lassan fölénybe került. 17. percben emberelőnyből Orban lőtt gólt jobbról kapásból lőtte a kapuba (0:1), majd a harmad utolsó percében szép vendégakció, a háromszögelés végén Bodó lábbal tolta meg az átadást, és közelről be is lőtte az, 0:2. Bravúros gól volt, kár, hogy nem két éve lőtte, még újpestiként.
||: Qrva gyenge :||, majd felálltak és mentek is ki az újpest-i spanok, szurkolók. Komoly véleménynyilvánítás… (A második harmadra azért visszajöttek, és jól tették.)
Elsősorban a Gyergyó irányított, sokáig tartotta a magát az Újpest, de a végét megcsinálta a vendégcsapat. Egy harmad után a két gól előny jelentősnek számít. A lőarány sokat jelez: 5:13.

Az Újpest beindult. De jó, mióta vártuk ezt! Én nem is számítottam erre. A 23, percben megszületett az első lila gól: Just lövése kipattant a kapusról, Peresunko remekül ismételt, 1:2. Van remény? (Ez élőben jegyzeteltem.) Több az újpesti támadás, Szünetben kicseréltük a csapatot? Egészen jók vagyunk! És a 26. percben Jekunen lőtt balhátvédből, Németh A. levegőben módosította a korong útját, csodagól. 2:2! Továbbra is élénk meccs, a Gyergyó többet támad azért. De sokszor jó UTE akciókat látunk. Sajnos elszoktunk ettől az utóbbi időben. És jön is a következő örömperc: a 29. percben Peresunko emberelőnyben (ilyenkor jobbhátvédnek helyezkedik) a megjáratott a korongot jobbról lőtte a hosszú felső sarokba - a vas is segített, 3:2. Ki várta ezt a fordulatot? Ki mert volna erre fogadni? Visszajött a régebbi játék? A 32. percben Peresunko meglépett, passzolt Just felé, és nem lett gól. Pedig lehetett volna! De félre a rossz gondolatokkal: az Újpest a jobb csapat, a Gyergyó elveszítette lendületét, talán a hitét is. A 38. percben megint előnyben támadnak a lilák, először a kapuvas megmenti a vendégeket, de a következő helyzetnél Jekunen lövése kijön Rinne kapusról, és Madácsi ismétlése bravúros, a kipattanó korongot a levegőből üti a hálóba, 4:2.
Fantasztikus harmad! Ha 3*20 percig tudna ilyet játszani a csapat (vagy hagynák az ellenfelek), nem lenne kérdés, ki lesz a bajnok. A kérdés másik oldala a lent-fent játék. Mi következik a harmadik játékrészben? A lent vagy a fent?

Jó hír: beszorult a Gyergyó. Bírjuk, tudjuk, akarjuk. Aztán jött Di Dionete, és egyik ifjú védőnk, talán Balázsi arcába csap. Nem néz ki véletlennek a mozdulat – szerintünk. Mások szerint csak 2 perc pihenő jár érte. És ismerjük az elkövetőt... Amikor az Újpest került hátrányba, némi izgalommal, és Rajna vezetésével sikerült kivédekezni. A Gyergyó jött, és akart, de a hazaiak nem akartak gólt kapni. Ez most végre nagyon látszott! Aztán az 52. percben különleges gól kaptunk: a nagy gyergyói nyomás után kavarodás lett a hazai kapu előtt, és Vincze elesve, a kapus területen belül fekve rugó mozdulattal, lábbal lő gólt. És a bírók megadják, még csak nem is videóznak. Megítélésem (megítélésünk) szerint ez a gól két szabályt is megsértett. A bírók tudása, lelkiismerete hol van? 4:3 után az Újpest először nagyon megy, aztán nagyon beszorul. De megússzuk újabb kapott gól nélkül, Rajna csodát tett a kapuban, megvan az a győzelem, amire nem sokan számíthattak!

A végén kiderült: a csapat vette a szurkolók üzenetét: többször már nem lehetett megismételni és kimenni a nézőtérről. Az Újpest csapata, játékosai hatalmas örömet hoztak nekünk. ÚJPESTI CSODA! SZÉP VOLT FIÚK! Hihetetlen! A mai győzelem után emeljük az elvárást a csapattal szemben. Ez a csapat mégis az a csapat?
És egy érdekesség: az Újpest mumusa az utolsó Fehérvár. Az első helyen álló Gyergyó mumusa az utolsó előtti Újpest.

Virág Csaba:
 "Keményen megdolgoztunk a mai sikerért, és abszolút megérdemeltük a győzelmet, ebbe mindenki beletett mindent. Az első harmadban is sok mindent jól csináltunk, a másodikban pedig sokkal nagyobb forgalmat bonyolítottunk a Gyergyói HK kapuja előtt, és emberelőnyben is hatékonyak voltunk. A mai játék adhat löketet a jövőre, de a továbbiakban is arra a technikai fegyelemzettségre lesz szükségünk, ami ma jellemzett bennünket."

Szilassy Zoltán: "Elhittük 20 perc után, hogy nyertünk, az ellenfélnek pedig jönnie kellett a második harmadban, okosan dobáltak mindent kapura, és ez az attitűd pedig meghozta az eredményét. Ha belép a csapat egy ilyen mellékvágányba, amilyenbe mi, akkor abból nagyon nehéz kikecmeregni, csak a harmadik harmadban kezdtük el megint azt csinálni, amit kell, de nem volt időnk már visszajönni. Jó lecke volt, 20 percért fizettünk három pontot. Tragédia nincsen, csak az ilyenekből le kell vonni a megfelelő konzekvenciákat." (utehoki.hu)