2022. december 30., péntek

EL119: UTE-Fehérvár A19 6:4

Sajnos, megint lezárt lelátók fogadtak minket. A múltkori balhét nem a rendszeresen hokira kijáró szurkolók követték el, az egy másik szurkolói csoport volt. A büntetés a miénk, akik szinte minden meccsen ott vagyunk. És ez így lesz az alapszakasz végéig és a kupameccsen, tehát még négy alkalommal. Az MJSZ Fegyelmi Bizottsága az esetet jól benézte. Más bűnéért mi, állandó szurkolók bűnhődünk.
Talán először néztem a hazai meccset a második sorból. És láttam, hogy Pokornyi visszatérhetett, Sági megint nem játszhatott. A Fehérvár orosz légiósokkal erősített, nem volt véletlen az újvárosi 6:1-es győzelmük. (Azóta Miskolcon volt egy 5:2-es zakó.)

(2022.12.30) EL 119:
UTE - FEHA19 6:4 (1:1, 4:3, 1:0)   -  eseménynapló

Újpesti Jégcsarnok, 405 néző, vezette: Németh M., Varjú Á., Fényi S., Kocsány B.

UTE: Rajna - Kiss D. 1, Balázsi, Kovács A. (2), Benk (2), Just 2(1) - Kiss Ph. (1), Nemes B. 1, Shirley (2), Madácsi 1(1), Kiss P. 1 - Ritecz, Pokornyi (1), Németh A., Kovács S., Nádasy - Balogh B., Papp Á. (kapus). Edző: Virág Csaba, Baróti Zsolt
ERSTE csapatpont: 31.2

FEHA19: Tóth K. - Mingazov (1), Rachinskiy, Cizas (2), Zohovs 1, Mokshantsev 1 - Csollák, Dobmayer, Dobos 1, Ambrus (1), Fekete A. (1) - Kóger 1, Salamon, Farkas L., Mayer (1), Zezelj - Szabó P., Farkas B., Dézsi, Györffy, Alapi. Edző: Bogdanov Anatoli, Arany Máté Dániel
ERSTE csapatpont: 18.3

13:14 - 0:1 Mokshantsev (Cizas, Mingazov)

Lövések: 51:40 (14:14, 16:9, 21:17)

A Fehérvár az aktívabb csapat, a lilák – mondjuk finoman – visszafogottan játszanak. Az Újpest ritkán jut el az ellenfél kapujához, míg a vendégek sokkal jobban pörögnek. A kapusok közül csak Rajnának van dolga. A harmad közepére ébred valami: egy Kovács A. – Benk – Just szemre is szép összjáték majdnem eredményt módosít, majd Kiss D. lőtt jól. A hazai támadások kontrája: a 11. percben három az egyben jöttek az egykori Titánok, de Rajna megmutatta tudását, formáját. Ami a 14. percben már nem volt elég, egy Cizas által visszaadta a korongot, Mokshantsev a körből kapásból nagy gólt lőtt, 0:1. Az eredmény hűen leképezi a játékot, a két fél teljesítményét. A gól után kissé erőteljesebben próbálkozott a hazai csapat, és a 18. percben  Benk jobboldali beadását Just egy igazítás után belőtte, 1:1. Majd egy Just Kiss D. összjáték után védett a fehérvári kapus.
Rémes játékot láttunk. A ligautolsó, de megerősített csapat volt az aktívabb, veszélyesebb. Az látottak után  nincs meg az az érzés, hogy ma győzni fogunk. Inkább csak a remény él. Bár a lövésarány egyenlő (14:14), de egészen biztos, hogy Rajna tett többet kapuja védelmében, a vendégcsapat sokkal veszélyesebben lőtt, mint a hazaiak.

Rossz az előjel: Rajna nem jött ki a második harmadra, egy újonc, a 19 éves Papp Áron állt a kapuba. Emberhátrányban kezdett az Újpest, és szünet után még a helyemre sem értem, Zohovs felavatta Papp Áront, 1:2. Aztán zuhantunk tovább: a 24. percben Dobos révén 1:3, két perc múlva Kóger távoli lövésével 1:4. Ekkor úgy döntöttem, a szünetben hazamegyek. És ezzel a gondolattal nem voltam egyedül… Mi van most? Mi van az újonc kapusunkkal? 5 perc alatt három gólt kaptunk. Ilyenkor kötelező az időkérés.
És ekkor csoda történt – bár ezt csak később érzékeltük a leláltókon. Virág Csaba varázsolt a csapattal. Mit mondhatott? Hogyan varázsolt? Amit láttunk: az Újpest elkezdett hajtani, elkezdett hokizni. 25 percnyi játék után itt is az ideje! Az UTE egyszer csak elkezdett hajtani, játszani, támadni. A vendégek biztosan meglepődtek az átvarázsolt Újpestet megtapasztalva: beszorultak, sorra faultoltak, a 29. percben Just kettős emberelőnyben talált be, 2:4. A 34. percben Madácsi egy kipattanót lőtt be, 3:4! Pár perce még a „Q.va gyenge” szólt a nézőtérről, most a mindent elsöprő „Hajrá lilák!” A kisbüntetést átvészeltük, ebben nem kevés érdemet szerzett Papp kapus. A 39. percben aztán robban a lelátó, a fellépő Kiss D. szép összjáték után egyenlít, 4:4. Boldogok vagyunk, de ezt lehet fokozni! Az utolsó percben valahogy két játékosunkat is üresen felejtenek a fehérváriak a kapujuk előtt, Nemes lőtt közelről, balról gólt, 5:4. Valamiért videóznak a bírók, de az eredmény 5:4
Hihetetlen egy harmad, az év utolsó meccsén a legfordulatosabb húszperc. Öt perc alatt újonc kapusunk három gólt kap, majd egy edzői varázslat után fordítás 5:4-re. Az egész dolog irreális, de mégis ez történt. Szinte el sem lehet hinni: ez nem írói fantázia, ez TÉNY, TÉNY, TÉNY!

Jajj, csak ne jöjjön újabb fordulat! Az Újpest továbbra is megy, a vendégcsapat már nem hisz abban, hogy fordíthat. Pedig egy gól különbség nem a világ! És egyre több az agresszió részükről. Madácsit a félvonalnál, éppen előttünk könyöklik fejen büntetlenül. Szerencsére pár csere kihagyása után vissza tudott jönni. De a támadás futott tovább, Shirley ment fel a jobboldalon, átadását Kiss Patrik belőtte, 6:4. Ez már kétgólos előny, sorozatban az ötödik újpesti gól! Fantasztikus!  Mindez a 45. percben történt, tehát még volt mindenhez idő. A bírák is érezték, hogy élesedik a harc, a csapatkapitányokat kérték, hogy fékezzék meg az indulatokat. A továbbiakban is a hazaiak támadtak, nagyon ment, pörgött az UTE! A csapat megtalálta önmagát, játékát, támadott, nyomott, nagyon megdolgoztatta Tóth kapust. Ha jöttek a fehérváriak, Papp kapus többször nagyokat védett, tartottuk az előnyt. Volt kettős emberelőnyünk, emberhátrányunk, de az újabb gól csak a fehérváriaknak hiányzott, kapuvasig eljutottak.

Az év utolsó meccse  hülye egy mérkőzés volt. Gyenge első harmad, alig 1:1, aztán tragikus zuhanás, majd edzői varázslat és utána csoda. Ilyen darabot színházban kell nézni, de tippem sincs, hogy manapság melyik színmű ilyen.
A nézőtéren azért jobban szeretjük az izgalom nélküli sima győzelmet. De a mai kaland fantasztikus volt! Köszönjük, jó esténk volt!

Virág Csaba: "Az első harmadban komoly gondjaink voltak a korong megjátszásával, és a második játékrészre sem úgy jöttünk ki, ahogy azt az öltözőben megbeszéltük. Aztán 1:4-nél elkezdtük azt játszani, amit szerettünk volna a meccs elejétől. Semmi sem ideális, sok a sérült, Rajna Miki feltehetően agyrázkódást kapott, ettől függetlenül mindig próbáljuk a maximumot hozni, nyernünk kell öt nap múlva."

Anatolij Bogdanov: "Nagyon jó lecke volt a mai ennek a fiatal csapatnak. Nem engedhetünk ki 4:1-nél, nem kezdhetünk el foglalkozni a játékvezetéssel, ha éppen nem fair az adott helyzet, nem térhetünk el az eredeti tervtől, mert ezeknek ez lesz a következménye. Elsődlegesen mentálisan kell készen állnunk, hiszen meccsről-meccsre nehezebb helyzetek adódhatnak, amit meg kell oldanunk. Nem szépen, hanem sikeresen kell játszanunk. Ki kell emelnem mégegyszer azt, hogy rengeteg tanulni való volt a mai mérkőzésen." (utehoki.hu)